Wyszukiwarka artykułów
Autor
Tytuł
Słowa kluczowe
numer
Index copernicus Index copernicus
43,15 pkt
Późne powikłania po wewnątrzgałkowych ciałach obcych

lek. med. Magdalena Wspaniała, prof. dr hab. n. med. Alina Bakunowicz-Łazarczyk

Streszczenie
Celem pracy jest omówienie późnych powikłań po wewnątrzgałkowych ciałach obcych. Wyniki zostały zebrane na podstawie wieloletnich obserwacji pacjentów z wewnątrzgałkowym ciałem obcym, a powikłania wystąpiły pomimo usunięcia ciała obcego.
Większość autorów jest zgodnych, iż najczęściej występującym powikłaniem urazów drążących jest zaćma pourazowa. Spowodowana jest ona przez uszkodzenie soczewki lub tylko torebki przedniej soczewki przez wnikające ciało obce. Zmętnienie może objąć całą soczewkę lub ograniczyć się jedynie do miejsca uszkodzenia.
Kolejnym omówionym powikłaniem jest odwarstwienie siatkówki. W zależności od siły i rodzaju urazu odwarstwienie może być bezpośrednim następstwem uszkodzenia siatkówki przez wnikające ciało obce, jak i  może być późnym powikłaniem spowodowanym przez pociąganie siatkówki przez odczyn włóknikowy wokół ciała obcego, blizny po ciele obcym, czy następstwo krwotoku pourazowego do ciała szklistego.
Rzadziej występującym powikłaniem jest zapalenie wnętrza gałki ocznej spowodowane przez zanieczyszczone ciało obce. W zależności od czynnika etiologicznego może mieć przebieg piorunujący, jak i rozwijać się stopniowo. Następstwem zapalenia jest uszkodzenie tkanek wewnętrznych przez toksyny wytwarzane przez bakterie uczestniczące w infekcji.
Kolejnym powikłaniem może być przewlekły wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego w oku po urazie. Wnikające ciało obce może mechanicznie uszkodzić strukturę kąta przesączania lub kąt ten może zostać zablokowany przez na przykład krwinki czerwone.
Wszystkie wyżej wymienione powikłania ostatecznie mogą prowadzić do zaniku gałki ocznej, który w większości przypadków doprowadza do usunięcia gałki ocznej.

Słowa kluczowe: Ciała obce w oku, urazy oka drążące, zaćma, odwarstwienie siatkówki, neowaskularyzacja siatkówki, zapalenie struktur wewnętrznych oka, jaskra.
Pobierz pdf:
POWRÓT